Stø kahvio suomalaisen kalenterin mukainen juhannuspäivä.
Sinipallaskausi on päättynyt. Vieraskalastajat ovat jättäneet kalastakylämme ja täällä siimojen kimpussa kesätöissä olleet nuoret lähteneet kotimaihinsa. Paikalliset kalastajat siirtyvät kesäloman viettoon. Tehdas suljetaan heinäkuun ajaksi.
Vierailevat kalastajamme tulevat ensi vuonna takaisin. Myös osa suomalaisista siimankoukuttajista. Suurimmalle osalle tämän kesän rupeama jää yhdeksi mielenkiintoiseksi työkokemukseki. Osa kuitenkin palaa. Joku uusista muuttaa tänne pysyvästi. Keskimäärin yksi kahdestakymmenestä. Se on riittävä määrä, että kylämme pysyy hengissä. Ja saa uutta verta :)
Stø on tarinoitten kylä. Tänä kesänä olen kuullut harvinaisen monia. Olen kokenut tunnelmia toisenlaisista, kiehtovista maailmoista.
Niitä kuunneltuani halusin kerätä suomalaisnuorten Stø- ja muita ajatuksia. Pyysin lupaa saada ne julkaista.
Sain luvan. Julkaisen tarinat, valokuvat ja runot sellaisena kuin ne minulle toimitettiin. Mitään en poista, enkä mitään lisää. Valokuvia en muokkaa.
Pian ilmesty Sinipallas 2011.
Sitä ennen Stø stoffia luettavissa
Reetan blogissa Between two lunges ja Veeran puolitotuuksissa
-lauri-